Ceasar salat er en rigtig café klassisker – og en af mine personlige favoritter. Her er min egen og sundere version, som er dejlig frisk og mættende 🙂 Brødcroutonerne har jeg byttet ud med soyaristede mandler og dressingen har jeg prøvet at gøre mere kalorielet.
Det skal du bruge (til ca. 2 portioner):
2 stk. kyllingebrystfileter
1 romain salat (ca. 200 g)
1 dl. mandler
2 spsk. soya
5 spsk. creme fraiche, 5 %
2 spsk. citronsaft
1 fed hvidløg
2 tsk. sennep med honningsmag
125 g. cherrytomater
Salt & peber
Parmesanost til at drysse ovenpå
Sådan gør du:
1. Tænd for ovnen, 200 grader. Drys lidt salt og peber over kyllingen og bag den i ca. 25 min. Når den er færdig, tages den ud og skæres i chunky stykker.
2. Vask salaten og skær den i chunky stykker og bland den med halverede tomater.
3. Rist mandlerne på en pande. Når de begynder at tage farve, så sluk for varmen og hæld soyaen over. Lad dem køle af.
4. Nu skal dressingen laves. Bland creme fraice, citronsaft, sennep med honning og finthakket hvidløg. Smag til med salt og peber.
5. Bland alle ingredienserne godt. Brug evt. hænderne, så salaten ikke bliver mast. Drys med parmesanflager.
Ingen kommentarer